(Euler 1) 3 ve 5'in katları

Merhabalar,

Blog'umda yeni yazı dizisine başlıyorum. Project Euler sorularını, en kolaydan en zora doğru, Python programlama dili kullanarak çözeceğiz. Bazı sorularda bonus olarak haskell dilinde de çözüm yazmayı düşünüyorum. Python kullanarak programlama öğrenmek isteyen arkadaşlara faydalı olması dileklerimle, başlayalım...

Devamını oku…

Hangi Dilleri Öğrenmeliyim

Merhabalar,

Uzun süredir blogumu güncelleyemiyordum, neredeyse iki yıl oldu. Bir arkadaşımın sorduğu bir soruya verdiğim cevapla, uzun süren sessizliği bozmak istedim.

Soru: Ben elektrik-elektronik mühendisliği öğrencisiyim. Yazılıma merakım çok. Yazılım konusunda kendimi geliştirmek istiyorum.Ancak, kafamda çok soru var.Sistem programlama,oyun programlama istiyorum.Orta seviyede c dilini biliyorum.Hangi dilleri öğrenmeliyim. Yardımcı olursanız sevinirim.

Devamını oku…

Git ve Github'a başlangıç

Bir arkadaş mail yoluyla Git ve Github kullanımıyla ilgili bir yazı rica etti, hazır vaktim varken hazırlayayım istedim. Bu yazının hedef kitlesi git ve github kullanmaya tamamen sıfırdan başlayacak kişiler olacak. Dolayısıyla, sadece en temel konulardan bahsedeceğim. Zaten kendim de ileri seviye bir git kullanıcısı değilim. Ancak, günlük ihtiyaçlarımı idare edecek kadar git kullanabiliyorum. Yine de, git ve github konusundaki deneyimlerimin, bu yazının ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli olacağına inanıyorum. Başlamadan önce değinmek istediğim bir diğer nokta da, özellikle github'la birlikte git nasıl kullanılır ona değineceğim. Hatta bazen, sadece github'a özgü özelliklere de değineceğim. Dolayısıyla, eğer github kullanmak istemiyorsanız, bu yazının bazı bölümleri sizi ilgilendirmeyecektir, baştan belirteyim.

Devamını oku…

Python Çalışma Rehberi

Bir konuyu öğrenmeye başlamanın kendine göre zorlukları vardır. Bunların en başında, çalışma planına karar verilmesi gelir. Özellikle, internettin kaynak kaynadığı şu zamanlarda, asıl sıkıntı kaynak bulmakdan öte, hangi kaynakların hangi sırada kullanılması gerektiği sorusudur. Eğer siz de benim gibi, bol bol internetten birşeyler öğrenmeye çalışan bir insansanız, muhtemelen bir öğretmenin eksikliğini hissetmişsinizdir. Onca materyalin içerisinde size rehberlik edip yol gösterecek kimse yoktur ve belki de boğulduğunuzu hissedersiniz.

Devamını oku…

Python ile Fraktal Çizme

Ne zamandır fraktal geometri meraklısı bir insanım. Python'da turtle kütüphanesini olduğunu farkedince (bunca zamandır nasıl görmediysem...) ilk iş aklıma fraktal çizmek geldi. Blog'dan da paylaşayım istedim.

Devamını oku…