Yazilim Dunyasi (eski yazılar, sayfa 1)

awk'da kelime sayma programı

 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
10
#!/usr/bin/awk -f
BEGIN {
  FS="[^A-Za-z]"
}
{
  for (i=1; i<NF; i++) {
    words[i]++;
  }
}
END {for (word in words) print word,words[word]}

Bir diğer gece yarısı çiziktiriği...

İdeal Python klavyesi

Saçma sapan şeylerimi koyduğum yan bloğumda, ideal Python klavyesi diye birşey yapmıştım. Bunu hazırlarken kullandığım kodlar aşağıda. Veri olarak Python standard kütüphanesini kullandım, çünkü hem elimin altında hazır vardı, hem de Python camiasında genel eğilimleri doğru bir şekilde yansıttığını düşünüyorum.

Devamını oku…

Matlab'da Sieve of Erastosthenes algoritması

Matlab ile sieve algoritması kullanarak asal sayıları bulan bir fonksiyon yazdım. İlgilenenler aşağıda bulabilir.

function P = sieve(x)
%sieve Find prime numbers up to max using
%  sieve of Eratosthenes
P = 3:2:x;
len = length(P);
for n=1:fix((sqrt(x) - 1) / 2)
  if P(n)
    P((n+P(n)):P(n):len) = 0;
  end
end

P = [2 P(P ~= 0)];
end

Arch Linux Paket Grafiği

Şu aralar, Python'daki bilimsel araçlar ve grafik kütüphanelerini inceliyorum. Bunlarla uğraşırken, merak edip, işletim sistemimi kurduğum günden bu yana paket ekleme, kaldırma ve güncelleme sayılarımın grafiğini çizdirdim. Bunlarla ilgilenenler, aşağıdaki örneğe göz atmak isteyebilirler.

Devamını oku…

Windows'da gnu/linux tadı – Cygwin

Cygwin isimli program sayesinde gnu/linux severler windows platformunda kendini yabancı hissetmeyecek. Bu yazıda kısaca Windows ortamında gnu/linux görünüm ve hissini sağlayan araçlar bütünü olan cygwin’den bahsedeceğim.

Cygwin isimli araçlar bütününü yeni keşfettim ve bir hayli de beğendim. Cygwin sayesinde windows altında bash, wget, python, rsync, openssh ve gnu/linux platformlarda kullanmaya alıştığımız daha nice programı kolaylıkla kurup kullanabiliyoruz.

Cgywin’in kurulumu oldukça basit. cygwin kurulum dosyasını indirdirip çalıştırdıktan sonra, kurulumun ilk safhasında kurulumu nereden yapacağımızı soruyor, bu aşamada çoğu durumda "Install from internet" (Internetten kur) seçeneğini seçmeniz gerekiyor. Daha sonra size, indirilen dosyaların nerede tutulacağını, ve cygwin’in kök dizininin neresi olacağını soruyor. Cygwin’in kök dizini, linux sistemlerdeki kök dizinin görevini görecek. Nereye yüklediğiniz çok fark etmeyecek, öntanımlı olarak C:\cgywin içerisine kuruyor. Kurulumu tamamladıktan sonra bu dizinin içinde, home, lib, bin gibi dizinler içinde, cgywin ile birlikte kurduğunuz programların dosyalarını bulabilirsiniz. Ama doğrudan bu dizindeki dosyaları kullanmayacaksınız. O kısıma geleceğiz. Dosya yollarını seçtikten sonra sizden bir url seçmenizi isteyecek. Bu linki Cgywin ile birlikte kullanılacak araçları seçmek için kullanacak. Herhangi birini seçebileceğiniz tahmin ediyorum.

Daha sonraki ekranda sizden program seçmenizi isteyecek, burada, kategorilerin altından istediğiniz programları seçip kuruluma devam edebilirsiniz. En son ekrandan masaüstüne kısayol eklemeyi unutmayın, gerekli olacak.

Kurulum bittikten sonra, masaüstüne veya programlar menüsüne eklediğiniz cgywin ikonuna tıklayarak cgywin kabuğuna erişebilirsiniz. Cgywin kabuk ile kurduğunuz bütün programlara bu kabuk üzerinden ulaşabileceksiniz.

Benim bunu yazdığım tarihde python kategorisi içerisinde setuptools yoktu. Setuptools yüklemek için cgywin kabuk içerisinde wget ile setuptools kurulum dosyasını indirdikten sonra, python ile çalıştırmanız gerekecek. Indirdiğiniz python betiği setuptools için gerekli egg dosyasını indirip kurma işini kendi halledecek. Bu aşamadan sonra PYPIdeki herhangi bir paketi indirip, setuptools’un içinde gelen easy_install ile rahatça kurabilirsiniz.

*[PYPI]: Python Package Index