Yazilim Dunyasi (eski yazılar, sayfa 2)

Real scientists make their own data

seanjtaylor:

Around budding social- and data scientists, a question you often hear is “where can I get data?”  It happens so often that people like Hilary Mason, who I’m sure gets this question all the time, have posted pages with resources. Getting new data can be just what you need to practice a technique you are learning or complete a project that you can publish or add to your portfolio.

Here I argue that if you want to make a bigger impact as a scientist, you should make your own data instead of downloading it. Here are my points:

Read More

Bitly ve php ile url kısaltmak

Öncelikle, Php ile bitly apisine erişimimizi sağlayacak kütüphaneyi bitly-api-php deposu üzerinden indiriyoruz. Bu kütüphane henüz (21 ocak 2012) fazla denenmedi. Ancak, çok önemli bir sorunu görünmüyor.

Bunu kullanabilmek için, php 5 çalıştıran bir web sunucuya da ihtiyacımız olacak. Bunun dışında, bir bitly login ismi ve bir api anahtarına da ihtiyaç duyacaksınız. Bunlara Bitly login and api_key sayfasından ulaşabilirsiniz. Ya da Bitly access token sayfasından bitly servislerine ulaşmak için kullanacağınız access token'ı alabilirsiniz. Bunları yaptıktan sonra, yeni bir Bitly objesi oluşturarak başlayalım;

Devamını oku…