Neden İşletim Sistemi Geliştirmemeliyiz?

Türkiye de işletim sistemi geliştirmek, özellikle Pardus'un çıkışından sonra, ilgin çeken bir konu haline geldi. Çeşitli forumlarda, işletim sistemi nasıl geliştirilir, Python ile işletim sistemi geliştirmek mümkün müdür gibi sorular soruldu. Daha dün Neden işletim sistemi geliştirmeliyiz{: rel="nofollow" } isminde bir yazı okudum. Ben de diyorum ki, işletim sistemi geliştirmemeliyiz. Bu yazıda, neden böyle düşündüğümü açıklayacağım.

Adı geçen yazıda, işletim sistemi geliştirme ihtiyacına neden olarak, işletim sistemi geliştirmeye yönelik Türkçe kaynak bulunmayışı argümanı ileri sürülmüş. Bu sebeple, gelecek nesillere bırakmak üzere araştırma yapmanın gerekliliğine değinilmiş

Türkçe kaynak oluşturmak benim de değer verdiğim bir konu. Bu blog da bir derece o amaca hizmet ediyor. Ancak, enerjimizi işletim sistemi yapmaya veya bu konuda kaynak oluşturmaya yönlerdirmeyi hiç doğru bulmuyorum.

Bunun en önemli nedeni, işletim sistemi geliştirmenin 20 yıllık bir teknoloji olması. Eğer doksanlı yıllarda olsaydık, işletim sistemi geliştirmeliyiz diyebilirdim. Ama günümüzde, bilgisayar bilimi çok farklı bir yerde, çok farklı sorularla uğraşıyor. Paralel sistemler, bulut bilişim, veri madenciliği, machine learning, yapay zeka araştırma ve uygulama alanları giderek genişliyor. Bunları bırakıp 20 yıl önce çözülmüş problemleri tekrar çözmeye çalışmanın bizim için bir marjinal faydası pek yok diye düşünüyorum.

Üstüne üstlük, zaten açık kaynak bir işletim sistemi var. Merak eden açıp bakar. Türkçe kaynak değil, evet, ama bununla ilgili uğraşacak kişinin İngilizce bilmesi zaten şart. Bugün bilgisayar bilimiyle ciddi ilgilenen birinin İngilizce bilmemek gibi bir lüksü yok. Bu yakın zamanda değişecek bir durum da değil, çünkü bu işin iletişim kanalı İngilizce.

Dolayısıyla, meraklı ve yetenekli kişileri yeni gelişen alanlara özendirmenin ve bu konularda kaynak oluşturmanın gerekliliğine inanıyorum.

Zaten hali hazırda bizim bilim insanları da bu konularda yapıyorlar araştırmalarını.